-TÁMHLE-

30.04.2022

Sobotní výlety vám představí velká města České republiky. Jaká je v každém městě atmosféra? Za čím se stojí za to vracet? Je město starobylé, nebo vyrostlo až v posledních sto letech?

-TÁMHLE- čerpá z mnoha výletů, které jsem podnikl soukromě s kamarády, nebo v rámci školních exkurzí. Při návštěvě každého nového města ho chci nejdřív uchopit jako celek, proto se snažím vytipovat místa, která prozradí něco o jeho vzniku, o jeho rozrůstání do krajiny, o jeho problémech a výzvách. Ale hlavně pátráme po tom, čím dané město žije. Je to jeho průmyslové dědictví? Vojenská minulost? Architektonický styl?


Během procházky ukážu věci, které jsou ve veřejném prostoru vidět, a s pomocí map a obrázků odkážu na ty, které vidět nejsou. Nedělám těžkopádný výklad turistického průvodce s mnoha těžko stravitelnými daty, ale spíše spolu s vámi hledám to podstatné. Vybírám příklady, které jsou v něčem charakteristické a mluví nejen za sebe.


Zároveň nechávám prostor, aby každý mohl "nasát" atmosféru města po svém, doporučím kavárnu či park, které stojí za návštěvu.
Zpravidla také navštívíme jednu z důležitých městských kulturních institucí, pokud zrovna probíhá zajímavá výstava.

V následujících sobotách navštívíme některá krajská města v Čechách: můj oblíbený Hradec, přezdívaný Salon republiky díky skvělé meziválečné architektuře, Plzeň, které se přezdívá Pracovna republiky kvůli jejímu dodnes silnému průmyslu, a Liberec, který je nejvíce zajímavý svým hornatým reliéfem.


Program zakončíme víkendem 25. a 26. června, kdy navštívíme mé rodné Brno. Dotkneme se textilní a strojírenské minulosti města, podíváme se na zoubek funkcionalistické architektuře a budeme rovněž sledovat, jak reliéf předurčil směry rozvoje města.

Odjezd z Prahy kolem 8.-9. hodiny, začátek programu na místě cca. v 10 hodin.


21.5. Hradec Králové

28.5. Plzeň

Sraz v 10:00 před plzeňským hlavním nádražím

11.6. Liberec

25.-26.6 Brno-TÁMHLE- jsou výlety mimo Prahu. Dopravu, stravování a případné ubytování si každý výletník hradí a zařizuje sám, není-li jiná domluva. Rezervaci doporučuji, pokud chcete cestovat společně. V případě dopravy po vlastní ose rezervace není nutná, stačí si v den výletu domluvit telefonicky čas a místo srazu.

Telefonní číslo: +420 777 294 504
E-mail: kolarikstanislav@email.cz

Budu vděčný za dobrovolný příspěvek a zpětnou vazbu.