LÉTO

Vítám tě na stránkách manual-visual. Jmenuji se Standa Kolařík a pro tohle léto jsem připravil výtvarně-poznávací kurz Pražské parky. Zde se dozvíš, jak to bude probíhat, a můžeš se rovnou přihlásit na některý z termínů.

Je pro tebe kurz vhodný? Ano, pokud je ti 15-26 let,

  • studuješ střední školu a zajímá tě město, architektura, zahrady a umění, a třeba si v tom nevěříš.
  • po střední škole se rozhlížíš, co by tě v životě bavilo, a ještě to nemáš úplně vyřešené
  • studuješ vysokou školu a během školního roku ti chybí čas na vlastní tvorbu
  • chceš poznat nové lidi, získat jiný pohled a o samotě se nesoustředíš

Hodně lidí si léto ve městě představí jako rozpálené ulice a snaží se uprchnout. Moje zkušenost je taková, že když jsem v parku -na trávě, pod stromy a poblíž fontány- cítím se prostě skvěle.

A nejen to, prostředí se dá výborně poznat, prostudovat. Jsme obklopení mnoha druhy stromů, jsou zde sochy, rybníčky, okrasné keře a záhony. Často v parku stojí drobná budova, jejíž architektura vynikne díky tomu, že stojí o samotě v přírodním rámci. Parky mají svoji historii, jsou navržené s rozmyslem. Jak fungují, co nabízejí, kdo je využívá?

Praha má navíc oproti jiným městům jednu úžasnou výhodu: z mnoha vyvýšených míst je na ni krásný výhled. Z Petřína je vidět něco jiného než z Letné. Můžeme pozorovat věže, kupole, činžáky i mrakodrapy v dálce. Pojďme se společně naučit pražské panorama číst a bezpečně poznat budovy, které z něj vystupují.

V kurzu používáme různé prostředky k tomu, abychom zjistili, na co se díváme, porozuměli prostorovým vztahům a vyjádřili to, co zde považujeme za důležité. Pražské parky nejsou lekce konkrétní techniky. Vhodnou techniku se učíme hledat.

Diskutujeme, kreslíme, fotíme. Čteme historické mapy a prohlížíme si staré černobílé fotografie. Každý může přijít s něčím, co ostatním pomůže poskládat velký obrázek z mnoha vzájemně se podporujících dílků.

Kreslíme beze strachu, že naše obrázky nebudou "dostatečně kvalitní". Můžeme klidně čmárat, vytvářet schémata, plánky, zachycovat dojmy, povídat si s tužkou v ruce. Pokud zjistíš, že ti chybí konkrétní řemeslná dovednost, pomůžu ti odstranit překážky.

Když bude hezky, strávíme většinu dne v jednom velkém parku (Stromovka, Letná, Petřín, Grébovka), kde se zorientujeme, projdeme a usadíme na příhodném místě. Párkrát během dne se přemístíme, abychom měli více perspektiv. Odněkud budou krásné vyhlídky na město, jinde zase můžeme prozkoumat zajímavou stavbu.

Pro oživení a srovnání pak navštívíme i menší parky (Kampu, Střelecký ostrov, Riegrovy sady), kde se zdržíme kratší dobu a prostudujeme konkrétní téma.

Jeden den bude věnován výpravě dál od centra. Na Cibulce totiž najdeme jak romantické stavby, sochy a rybníčky, tak i sad, les a trochu městské divočiny.

Chladnější letní dny strávíme víc v pohybu. Vydáme se také hledat parčíky, tajemné zahrady a nádvoří s památnými stromy.

Krátké přeháňky nám léto nezkazí - v parcích se snadno schováme pod střechu altánu. Co budeme dělat v případě dlouhodobě špatného počasí? Nevzdáme to. Navštívíme muzea, zajdeme do Národní galerie nebo třeba do skleníku v botanické zahradě. Vstupenky budou placeny z kurzovného.


Praktické informace


Přihlášeným účastníkům přijde týden před zahájením kurzu e-mail s místy srazů, programem a instrukcemi.


Termíny

25.-29.7. cena 4.000 Kč

8.-12.8. cena 4.500 Kč

15.-19.8. cena 4.500 Kč

Každý kurz trvá pět pracovních dní od pondělí do pátku.

Začínáme vždy v 9:30 na místě snadno dostupném MHD, končíme v 17:00. Hodinová polední přestávka.


K dispozici jsou výtvarné potřeby:

tužky, akvarelové pastelky, pera a tuš, štětcové fixy, rudky, uhel, akvarelové barvy

různé papíry, podložky, hadříky, gumy, fixativ apod.

Pokud chceš sledovat svůj postup a udržet zkušenosti z kurzu pohromadě, doporučuji přinést si vlastní skicák, ať už v "kapesní" velikosti A5, nebo libovolně velký. Není potřeba drahý papír.


Rád/a fotíš? Vezmi si s sebou aparát, určitě se bude hodit!

Zajistíme svačinu (pečivo, sýr, vege pomazánku, zeleninu), a také kávu a menší občerstvení (ovoce, oříšky, sušenky). Budeš-li mít větší hlad, můžeš si oběd přinést z domova, nebo během přestávky najít něco v okolí.

Nosím s sebou deky a skládací stoličky. Někde si sedneme na lavičku nebo třeba na balvan. Doporučuji mít s sebou vždy sbaleno teplé a nepromokavé oblečení. Pár deštníků mám pro případ náhlé přeháňky také.


Foto: Lukáš Veverka
Foto: Lukáš Veverka

Máš ještě nějaké otázky? Kontaktuj mě a probereme to!

Stanislav Kolařík, 777 294 504

kolarikstanislav@email.cz


Pokud už víš, že chceš strávit týden v pohodě, můžeš se závazně přihlásit. Potvrzení přihlášky ti přijde e-mailem spolu s fakturou, kterou je třeba do 14 dnů uhradit platbou na účet.

V odůvodněných případech je možné přihlášku stornovat. Do konce června vrátíme plnou částku, od 1.7. účtujeme 50% storno.

Přihlaste se společně. Pokud přemluvíš někoho dalšího, stačí napsat jeho jméno do poslední kolonky formuláře a každý z vás dostane slevu 10%. Přihlášku si ale musí podat sám, nejlépe ve stejný den a s tvým jménem v poslední kolonce.

Kapacita je 7 účastníků na každý termín.


Přihláška na kurz Pražské parky

Jakmile tvoji přihlášku zpracujeme, přijde ti e-mailem potvrzení.

Tvé telefonní číslo použijeme pouze v případě nutné domluvy, například pokud nastane nepředvídaná situace těsně před začátkem kurzu.

Všechny zaslané osobní údaje použijeme pouze pro administrativu spojenou s kurzem a po jeho skončení je odstraníme nebo anonymizujeme.