Malostranské výpravy

04.01.2023

Poznejme společně krásu a rozmanitost Malé Strany.

Kurz pořádá manual-visual společně se Skautským institutem v Rybárně.

Poznejme společně krásu a rozmanitost Malé Strany. Podnikneme šest výprav, během kterých si prohlédneme a zachytíme všechny prvky, které tvoří městské prostředí. Pokusíme se okolí nejen vidět a slyšet, ale také zaznamenat a vyjádřit vlastním způsobem. Neboj se kreslit, klidně čmárej, foť a piš si myšlenky. Nebo říkej, co tě napadá. Hraj si. Neber to tak vážně. V Rybárně budeme mít zázemí, kde si můžeme projít materiál ulovený venku, něco dotáhnout nebo třeba úplně přetvořit. Otevřeme krásné knihy a podíváme se, jak město viděl někdo před námi.

Na úvod našich vycházek se pokusíme nahlédnout na město jako na celek - kde je jeho střed, kde ho obklopovaly hradby, jaký má reliéf, jakou siluetu. Pak pronikneme do hloubky minulosti a navštívíme některé z nejstarších budov. Zvlášť se zaměříme na kostely - kolik jich na Malé Straně je? Podaří se nám vejít dovnitř a zahlédnout něco tajemného? A co se stalo s těmi, které z moci úřední zanikly? Najdeme také hodně starých paláců a domů, ale i několik nových, které s těmi starými tiše souzní. Mezi budovami zažijeme veřejné prostory s krásnými dlažbami, plné soch, laviček, kandelábrů, obchodů a života. A samozřejmě - zahrady a parky! A v nich památné stromy, plno zajímavých lidí, klid vodní hladiny... To vše budeme zaznamenávat a každý si tak vytvoří svého originální ho průvodce po Malé straně či deník zažitého.

Celý kurz může fungovat mimo jiné i jako příprava na vysokou školu.

S sebou si přines vlastní skicák, nebo dva - jeden úplně laciný, o který se nebudeš bát, a druhý, do kterého nakreslíš to, na čem ti záleží. Vybav se tužkou, černým fixem, případně pastelkami nebo barevnými fixy. V zimních měsících se dobře oblékni a vezmi si třeba termosku s čajem! Venku nebudeme celou dobu, zahřejeme se v Rybárně nebo v jiném interiéru. Přihlas se nejlépe na celý program. Je možné přijít i samostatně (ideálně po domluvě alespoň den předem).


20.4. Křížem krážem, nahoru a dolů

27.4. Nejstarší minulost stále přítomná

4.5. Kostely

11.5. Paláce a domy

18.5. Náměstí, mobiliář a umění ve veřejném prostoru

25.5. Parky, lidé, řekaMalostranské výpravy pořádám spolu se Skautským institutem v Rybárně.

Sraz je vždy v 17:30 před Rybárnou na Kampě, délka trvání 2-2,5 hodiny.

Přihlásit se můžeš zde:

https://www.goforboom.com/cs/events/malostranske-vypravy

Výpravy se konají za každého počasí - navštívíme i různé interiéry a máme zázemí přímo v Rybárně!